جدیدترین اخبار دنیای موسیقی در سیزده دقیقه

  • ۰
  • ۰

آشنایی مختصر با jQuery


آموزش jquery

آموزش jquery


امروزه دنیای وب محیطی دینامیک است کاربر ان از استانداردهای بالایی جهت طراحی و عملکرد سایت‌هایشان مصرف میکنند. طراحان هم از وسائل مختلف جاوا اسکریپت منعبارت jQuery برای اتوماسیون عملکرده ای مشترک، جذابیت و آسان سازی عملکرده ای پیچیده بهره میبرند. یکی از دلایل محبوبیت استفاده از jQuery قابلیت آن در کمک طیف وسیعی از عملیات مختلف است. به همین دلیل ممکن است فکر کنید که پس یادگیری jQuery باید مساله باشد اما این سیستم صرفا تشکیل شده است از یکسری ایده های فرض گرفته شده از ساختار HTML و CSS است.

فریم‌ورک چیست!؟
فریم‌ورک در اصل محیطی است که جهت زبان پروگرام نویسی ویِژگزینشه ایجاد می‌شود شما از آن محیط مصرف می بکنید تا کار برای تان آسان‌تر شود.
jQuery چیست!؟
در یک کلام، jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که انجام یک سری کارها را برای شما زیاد آسان می‌کند همین طور سری امکانات از پیش آماده شده را به شما عزم می‌دهد.
jQuery چکار می نماید ؟
زبان پروگرام نویسی JavaScript یک زبان پروگرام نویسی زیاد پیچیده و وسیع است و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله بسیار زیاد بسیاری نیاز دارد. jQuery فریم‌ورکی که بر اساس زبان پروگرام نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است. به زبان آسان می‌توان گفت، پروگرام نویس با استفاده از زبان برنامـه نویسی جاوا اسکریپت، یک سری قائده قانون تعریف کرده است و یک دستور زبان جدید تهیه و تولید که شما با آن قواعد یه کد به مراتب بسیار زیاد ساده‌تر می‌نویسید، پس آن فایـل فریم‌ورک دستورات شما را به دستورات استاندارد جاوا اسکریپت ترجمه می نماید پس آن ها را اجرا می‌کند. همراه با مثال ساده، توضیح بیشتر ارائه می‌شود:
جهت مثال زبان فارسی را در نظر بگیرید که زیاد وسیع است. حال ما درنظر داریم یه کتاب کوچک بنویسم برای 2000 لغت پرفرد د زبان فارسی علامت های اختصاری در نظر بگیریم، به عنوان مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم:

در = ^-^

با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات و عبارات خاصی را به صورت خیلی مختصیر و مفید بنویسیم. حال اگر متن را با این علامت های اختصاری بنویسیم و آن کتاب مرجع را در اختیار شخص ثالثی قرار دهیم، آن شخص می تواند علامت ها را دیده با مراجعه به کتاب مرجع، متن مهم را مشاهده بکنید . کار JQuery در واقع به همین صورت است. جی کوئری فایل javascript چند هزار خطی هست که در آن سری کارهایی که طراحان وب با جاوا اسکریپت انجام میدادند را، خلاصه کرده است. به عنوان مثال برای مخفی کردن یک DIV کافی است که به اندازه نیم خط کد بنویسم (در حالی که قبلا بایستی ده‌ها خط کد جاوا اسکریپت برای این کار نوشته می‌شد) فایل JQuery در واقع حکم همان کتاب مرجع را دارد. به همین خاطر است که اگر شما فایل مهم جی کوئری را به صفحه لینک نکنید دستورات خودتان را بر طبـق قوانین جی کوئری بنویسید، اتفاقی نمی‌افتد و در واقع دستوران جهت شما کار نخواهند کرد. (چون در این حالت دستورات هست ولی کتاب مرجع نیست که مرورگر وب بفهمد هر دستور چه معنایی می‌دهد) اما باید در نظر داشت که خود فریم ورک‌ها هم محدودیت دارند، چون کل زبان پروگرام نویسی را پوشش نمی‌دهند و یا گاها سنگین می باشند (چون جهت مثال ما به تمام توابع داخـل یه فریم‌ورک احتیاجی نداریم (درمورد مثال کتاب مرجع شاید کسی به تمام 2000 لغت احتیاجی نداشته باشد)

در مصرف از JQuery ما دو تا فایـل خواهیم داشت:

- یک فایل، فایـل JQuery می‌باشد که بایستی در ابتدا به صفحه مورد نظر ما لینک شود.
- فایل دوم فایل JS ای هست که دستورات ما بر اساس قوانین Jquery داخلش نوشته شده است. (اما می‌تواند این دستورات را در داخـل کدهای صفحه نیز قرار داد و یک فایل جداگانه نداشت)

لنگر
jQuery نوعی عملکرد چند منظوره مشترک برای انجام عملیات جاوا اسکریپت در اختیار فرد می گذارد. ماهیت بالنده دایما در حال بیشتر شدن jQuery (به دلیل افزوده شدن دائمی پلاگین‌های مختلف به آن) چنان است که تشریح فواید مصرف از آن، در یک مقاله ممکن نباشد. اما میتوان مختصری درمورد ویژگی‌های کلیدی jQuery در زیر اشاره کرد:

- ایجاد امکان دسترسی به بخشهایی از یک صفحه بدون نیاز به وسائل های جاوا اسکریپت عدم نیاز به کد نویسی های زیاد.

- جی کوئری مکانیسم سریع و تاثیر گذار ی برای جستجو یافتن انتخاب بخشهای مورد نظر از یک صفحه را بدون نیاز به وسائل جاوا اسکریپت، در اختیار ما قرار میدهد.

- امکان تغییر ظاهر یک صفحه؛ اما CSS وسائل قدرتمندی در تغییر صفحات بما میدهد اما قادر به انجام اینکار در مرورگرهای مختلف که استانداردهای مفرق ی دارند، نیست. اما جی کوئری براحتی میتواند هر نوع مرورگری را ساپورت نماید و حتی قادر است که مختصات ویژه صفحات وب را، حتی بعد از دستکاری و تغییر ساختاری ظاهر، دوباره تغییر دهد.

- جی کوئری نه فقط تغییرات ظاهری ناچیز را، بلکه صرفا با چند کلیک ساده، می‌تواند محتوای صفحات مورد نظر کاربر را هم تغییر کلی بدهد و جهت مثال متن عکسی را تغییر داده یا تصویر لیستی را درون متنهای آن صفحه اضافه و یا از آن حذف نماید . حتی میتواند تمام ساختار HTML صفحات را کاملا تغییر دهد.

- یکی از امکانات کتابخانه جی کوئری کنترل و جلوگیری از اتفاقات غیرمنتظره ایست که بوقت کلیک کردن یک فرد بر یک لینک رخ میدهند جهت مثال باعث نماید شدن درهمریختگی مرورگرها میشوند. وسائل event-handler در جی کوئری این وظیفه را بسادگی و بدون نیاز به استفاده از جاوا اسکریپت انجام میدهد.

- اضافه کردن انیمیشن (Fade) به یک صفحه؛ کسب فیدبک از (یا به) فرد ان، امری بسیار مهم است و جی کوئری این ویژگی را بسادگی با مصرف از امکاناتی همچون Fade غیره بما میدهد.

- کسب طالاعات از یک سرور بدون نیاز به ریفرش کردن آن صفحه (که اصطلاحا به آن AJAX می‌گویند) جی کوئری اینکار را بدون نیاز به دانستن مختصات ویژه هر سرور صرفا با مراجعه مستقیم به نتایج آن صفحه (محتویات سرور) انجام میدهد.

- آسان سازی عملکرده ای مشترک / تکرار ی جاوا اسکریپت : جی کوئری علاوه بـر انجام زیاد آسان تغییرات کلی در متن و ظاهر صفحات وب، حتی قادر به آسان تر کردن عملیات ساختار سازی همچون Iteration And Array Manipulation هم هست.jQuery نوآوری‌های خاصی هم داشته است؟
بله، در زیر به چند مورد اشاره می‌شود؛
- کد نویسی بر طبـق دستور زبانی که jQuery ایجاد کرده ، بسیار زیاد آسان است در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.

- جی کوئری کاملا Unobtrusive می‌باشد به مفهوم شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را داخـل کدهای XHTML وارد نمی بکنید . از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم مرتب خواهد بود از طرفی وقت ی JS روی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا می شود ولی چنانچه JS فعال نباشد، هیچ مشکلی جهت سایت شما پیش نمی‌آید و وب سایت همچنان برای فرد قابل استفاده خواهد بود.

- در jQuery تگها را میتوان بر طبـق همان قواعد CSS انتخاب نمود.

به عنوان مثال وقت ی می‌خواهیم یه تگ a را که داخـل یه div با آیدی amir می‌باشد، گزینش کنیم، به این صورت عمل می‌کنیم:

div.amir a
....

به عنوان مثال همین تگ a را در داخـل jQuery به این صورت گزینش می‌کنیم:

$(document).ready(function()
$("div.amir a")
);
- هر مرورگر به یک شکل کدهای JS را تفسیر می نماید . جی کوئری محیطی را فراهم کرده است که شما اصلا ذهنتان مشغول این قضیه نشود و مطمئن باشید که کدی که می‌نویسید در تمام مرورگرها و IE نسخه 6 به بعد به درستی کار خواهد کرد.

جهت چه jQuery خوبتر از سایر وسائل ها است؟
در سالهای اخیر افزایش گرایش به HTML باعث افزایش کارایی پکیج های Framework های جاوا اسکریپتی شده، بعضی پکیج ها عملیات خاص و محدود و بعضی دیگر کارهای انیمیشن و غیره را تسهیل می کنند. اما جی کوئری سعی می نماید تا تمام این حوزه ها را پوشش دهد؛
- ارایه و شناسایی تغییر مختصات صفحات وب، متضمن آشنایی طراحان وب با کدها و خطاهای مربوط به CSS ... است ولی جی کوئری این کار را برای طراحان آسانتر کرده است.

- ساپورت های Extension در جی کوئری طوری تنظیم شده اند که پلاگینها را میتوان بسادگی اضافه یا حذف نمود ساختار درونی Basic jQuery طوری نوشته شده که بوقت دانـلود براحتی جهت سایر آیتم های صفحه وب قابل شناسایی اند براحتی با ایجاد ماژول‌های آسان میتوان تغییرشان داد.

- یکی از موارد طراحی طراحان وب همانا مفرق بودن پیش شرط ها مختصات مرورگرها عدم همآهنگ ی آنها با یکدیگر و یا با نرم افزار های جدید است. جی کوئری قادر است که با هر مرورگری کار کرده و با کم شدن کدها آسان سازی کار را آسانتر نماید .

- با مصرف از تکنیک Implicit Iteration قادر خواهید بود که بسیاری از لوپ ها را بصورت دسته جمعی (و نه تک به تک) بررسی در زمان صرفه جویی کرده بدین ترتیب نیاز به کدنویسی طولانی نداشته باشید.

- jQuery از متد پروگرام نویسی خاصی بنام Chaining برای تک خطی کردن فرمان‌ها استفاده میکند، بهمین دلیل ما دیگر نیازی به دوباره تکرار فرمانها و ماژولها نداریم.

- این استراتژیها باعث کم شدن کدها کمپرس شدن کل پکیج jQuery به تقریبا 20KB شده ولی در عین حال تمامی نیازهای کاربر را هم برطرف میسازد.

دانـلود jQuery
جهت دانلود جی کوئری کسب اطلاعات بیشتر راجع به این کتابخانه مفید جاوا اسکریپت کافی است به وبسایت رسمی آن سری بزنید براحتی آن را دانـلود نمایید. www.jquery.com

  • ۹۵/۰۵/۰۸
  • علی امیدی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی