جدیدترین اخبار دنیای موسیقی در سیزده دقیقه

  • ۰
  • ۰

ساختار دستوری jQuery :

آموزش jquery

آموزش jquery

در قسمت مقدمه شما را با یک مثال از زبان jQuery آشنا کردیم . دراین فسمت قصد داریم تا ساختار کلی jQuery را به شما روش دهیم .
در jQuery شما بیستی ابتدا عنصر یا عناصری که می خواهید در صفحه تغییر دهید ، را انتخاب بکنید . پس متد مورد نظرتان را بر روی آن اجرا نمایید . ساختار کلی دستور jQuery به صورت زیر است :

Syntax $ ( Selector ) . action ( )
در ادامه به توضیح مفهوم ساختار فوق می پردازیم :
1 : علامت $ : این علامت علامت ویِژگزینشه زبان jQuery است . این علامت را می بایست در ابتدای هر خط دستوری زبان jQuery قرار دهید . به این وسیله مرورگر تشخیص می دهد که کد نوشته شده ، به زبان $ است و بایستی چگونه آن را اجرا نماید .
2 : انتخاب کننده ( Selector ) : در پارت دوم شما بایستی عنصر یا عناصر مورد نظر خود را به وسیله انواع انتخاب کننده ( Selector ) گزینش نمایید . 4آموزش جهت گزینش عنصر مورد نظرتان وجود دارد . گزینش عنصر جاری ، انتخاب بر حسب نوع عنصر ، گزینش بر حسب کلاس ( class ) عنصر و یا گزینش بر حسب شناسه ( Id ) عنضر . در مثال های زیر انواع این حالت را نمایش می دهیم . در این مثال ها از متد ( ) Hide که باعث پنهان شدن عنصر می شود استفاده شده است
. در بخش بعدی به طور کامل تر به روش انتخاب عناصر در jQuery می پردازیم . مثال های این بخش صرفا جهت آشنایی با ساختار این زبان است .

گزینش خود عنصر جاری : این کد باعث می شود تا متد مورد نطر بر روی عنصر جاری اجرا شده آن را پنهان می نماید .
Syntax $ ( this ) . hide ( )
انتخاب بر حسب نوع کلی عنصر : این کد باعث می شود تا متد مورد نظر بر روی کلیه عناصر از نوع تعیین شده اجرا شود . در مثال زیر اجرا متد کلیه عناصری که از نوع پاراگراف ( < p > ) هستند را پنهان می نماید .
Syntax $ ( "p" ) . hide ( )
گزینش بر حسب کلاس ( class ) عنصر : این کد باعث می شود تا متد مورد نظر بر روی کلیه عناصر از کلاس تعیین شده اجرا شود . در مثال زیر اجرا متد کلیه عناصری را که از نوع پاراگراف بوده و جز کلاس ( test ) هستند را پنهان می نماید .
Syntax $ ( "p.text" ) . hide ( )
گزینش بر حسب شناسه ( Id ) عنصر : این کد باعث می شود تا متد مورد نظر بر روی کلیه عنصری که شناسه انحصاری آن ) Id ) تعیین شده اجرا شود . در مثال زیر اجرا متد عنصری را که Id آن مساوی با و جز کلاس ( test ) است را پنهان می نماید .
Syntax $ ( "#.test" ) . hide ( )
3 : انتخاب متد ( action ) : در پارت سوم شما متدی را که می خواهید بر روی عنصر یا عناصر مورد نظرتان اجرا شود را تعیین می بکنید .

تابع document.ready :

این تابع را باید یکبار در ابتدای کلیه دستورات jQuery قرار دهید . قرار دادن این تابع باعث می شود تا قبل از لود ( load ) شدن کامل صفحه ( یا به اصطلاح ready شدن آن ) هیچ یک از دستورات jQuery اجرا نشود . اجرا شدن این دستورات قبل از لود کامل صفحه می تواند برای مرورگر مساله ساز شود . برای مثال ، مثال های ارائه شده در پارت بالا را در نظر بگیرید . تا زمانی که صفحه کاملا لود نشود ، هیچ از عناصر تعیین شده هنوز وجود خارجی ندارن تا متد تعیین شده روی آنها انجام شود . این مسئله می تواند باعث شکست مرورگر شود .
در کد زیر روش تعریف تابع document.ready تشریح شده است :

Syntax $ ( document ) . ready ( function ( )
کد های jQuery را اینجا می نویسید .//
);
یک مثال فرد دی :

بعد از تعریف ساختار دستوری jQuery ، تمام موارد فوق را در یک مثال کلی نشان می دهیم .
مثال : در مثال زیر 2 پاراگراف داریم که جز کلاس Ex_1 هستند . با کد نوشته شده متد ( ) toggle را بر روی آنها اجرا کرده ایم . این متد عناصری که دیده می شوند را پنهان و عناصر پنهان را آشکار می نماید . برای اجرای این متد بایستی بر روی دکمه فرمان خروجی مثال کلیک نمایید :


This is paragraph 1 .

This is paragraph 2 . Click me
Example Example
< html >
< head >
< script type="text/javascript" src="jquery.js" > < /script >
< script type="text/javascript" >
$ (document). ready ( function( )
$ ("button") . click ( function( )
$ ( " p.Ex_1 " ) . toggle( );
);
);

کد
This is paragraph 1 .

This is paragraph 2 .

Click me
خروجی

  • ۹۵/۰۵/۰۴
  • علی امیدی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی